Ugostiteljska oprema
NaslovnicaZanimljivostiPriče iza najpoznatijih jela: Ko je izumio ćevape?

Priče iza najpoznatijih jela: Ko je izumio ćevape?

- Advertisement -

Ćevapi, ili ćevapčići, jedno su od najpoznatijih jela na Balkanu. Ovaj ukusni specijalitet od mljevenog mesa, obično goveđeg ili miješanog mesa, pečen na roštilju, duboko je ukorijenjen u tradicionalnoj kuhinji mnogih zemalja Balkana. Ćevapi su jelo koje prevazilazi kulturne, jezičke i političke granice, a svaka zemlja u kojoj se priprema ima svoje verzije i priče o porijeklu ovog jela. Iako su danas najpoznatiji i najomiljeniji u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj i drugim državama bivše Jugoslavije, njihovo porijeklo je mnogo starije i povezano je s bogatom istorijom i kulturnim uticajima koji su oblikovali Balkan.

Istorija ćevapa

Ćevapi, iako danas prepoznatljivi kao jedno od jela Balkana, imaju svoje korene u mnogo starijoj tradiciji. Postoje brojni dokazi da slični oblici mljevenog mesa pečenog na vatri, poznati u mnogim kulturama, datiraju još iz doba stare Persije. U Homerovim epovima „Ilijadi“ i „Odiseji“, spominje se jelo koje je, prema nekim istraživanjima, slično današnjem ćevapu. Iako nije identično današnjoj verziji, ovo je značajan pokazatelj da su ljudi u antičkoj civilizaciji već bili upoznati s konceptom pečenja mesa na vatri.

Međutim, pravi koreni modernog ćevapa, kakvog danas poznajemo, nastali su u osmanskom periodu, kada su Turci doneli svoja kulinarska umijeća na Balkan. Iako su se osmanski vojnici i trgovci često zaustavljali u gradovima Balkana, ostavljajući za sobom svoja jela i uticaje, ćevapčići su postali izuzetno popularni u Bosni i Hercegovini, Srbiji, ali i u drugim delovima Balkana.

Tokom osmanske vladavine, turizam i trgovina na Balkanu značajno su uticali na razvoj raznih jela koja su prepoznatljiva i danas. Ćevapi su postali i simbol kulturnog bogatstva i raznolike tradicije, jer su bili jednostavni za pripremu, a istovremeno ukusni i hranljivi. Mnogi povjesničari tvrde da je pečeno meso na roštilju bio način života za mnoge narode koji su prešli na Balkanu, te je prirodno da su ćevapi postali simbol baltičke kuhinje.

Ćevapi u Bosni i Hercegovini

U Bosni i Hercegovini, ćevapi su postali nacionalno jelo. Iako je ovaj specijalitet danas prepoznat u cijelom regionu, bh. verzija ćevapa smatra se originalnom. U Bosni, ćevapi se obično priremaju od mješavine goveđeg mesa i ponekad ovčetine. Ovaj omiljeni fast food obično je spremljen s mnogo začina, uz poseban način mljevenja mesa, zbog kojeg se ćevapi u Bosni smatraju najsočnijima i najukusnijima.

Ćevapi u Bosni i Hercegovini najpoznatiji su u Sarajevu, ali i u drugim gradovima kao što su Zenica, Mostar, Tuzla i Banja Luka. Tradicionalni sarajevski ćevapi smatraju se specifičnim jer se priremaju od specifične vrste mesa koje mora biti visokog kvaliteta, a meso se mljeveno na određeni način kako bi ćevapi bili što sočniji i mekši. Sarajevski ćevapi obično se serviraju s lepinjom, uz dodatak crvenog luka i kajmaka, dok se kao prilog često koristi ajvar.

Kao što je slučaj s mnogim tradicionalnim jelima, postoji određena tajna u pripremi ćevapa koja se prenosi s generacije na generaciju. U Sarajevu se ćevapi često smatraju „dobrim“ ili „lošim“ na temelju nekoliko faktora – kvaliteta mesa, začina, te kako su ćevapi pečeni. Ovaj grad, kao kulturna prijestonica Bosne, smatra se centrom ćevapa, a sarajevski ćevapi su poznati širom svijeta.

Ćevapi u Srbiji

U Srbiji, ćevapi su takođe omiljeni i predstavljaju jedno od najpopularnijih jela u restoranskim menijima. Iako se ovde pripremaju slični ćevapi kao u Bosni, postoje određene razlike, pogotovo u pogledu začina. U Srbiji se ponekad koriste i drugi začini kao što su beli luk, a meso se može kombinovati u različitim proporcijama. Veruje se da su ćevapi u Srbiji postali popularni tokom 19. veka, kada su se trgovci i putnici počeli kretati između Srbije i drugih balkanskih zemalja.

Jedan od najpoznatijih i najcenjenijih tipova ćevapa u Srbiji su „beogradski ćevapi“, koji se obično služe s lepinjom, crnim lukom i ajvarom. Srbi su poznati po tome što ujedno i ljubitelji mesa i roštilja, pa je ćevap omiljeni izbor za mnoge prigode – od brze večere do obiteljskih okupljanja i proslava.

Priča o Banjalučkim ćevapima

Jedna od najzanimljivijih i najpoznatijih priča koja se odnosi na porijeklo ćevapa je ona o Banjalučkim ćevapima. Iako ćevapi u Bosni i Hercegovini i na Balkanu imaju dugu tradiciju, specifičnost Banjaluke leži u tome što je poznati italijanski mesar Đovani Klaser, koji je radio u mesnici Hotela Bosna u Banjaluci, izmislio način pripreme ćevapa kakvi su danas prepoznatljivi u ovom gradu.

Prema lokalnoj legendi, Đovani Klaser je uveo tehniku pripreme ćevapa koja uključuje mješavinu mesa u posebnim omjerima, što je omogućilo da ćevapi u Banjaluci budu prepoznatljiviji i sočniji. Klaser je bio mesar koji je svojim inovacijama značajno unaprijedio recept za ćevape, pa su banjalučki ćevapi postali poznati i van granica bivše Jugoslavije.

Njegov uticaj na način pripreme ćevapa u ovom gradu ostao je duboko ukorijenjen u tradiciji, a banjalučki ćevapi su danas jedan od najpoznatijih kulinarskih brendova Banjaluke.

Ćevapi u savremenoj kulturi

Danas, ćevapi nisu samo jelo koje se poslužuje na porodičnim okupljanjima i u restoranima. Oni su postali prava kulinarska ikona Balkana, a njihova popularnost je prešla granice regiona. Restorani širom svijeta počeli su služiti svoje verzije ćevapa, prilagodivši ih lokalnim ukusima, ali su osnovne karakteristike ostale iste – mljeveno meso, roštilj i začini.

Ćevapi su se također pojavili u brojnim modernim varijacijama. U nekim restoranima mogu se naći ćevapi od piletine, svinjetine, pa čak i vegetarijanske verzije od povrća i biljnih proteina. Ove novine ne mijenjaju temeljnu prirodu ćevapa – da su jednostavni, brzi za pripremu i izuzetno ukusni.

Zaključak

Ćevapi su jelo koje je kroz vekove evoluiralo, ostavljajući tragove u istoriji, kulturi i kulinarstvu Balkana. Njihovo porijeklo, iako pomalo maglovito, odražava bogatstvo i raznolikost ovog regiona, te je svakako jelo koje je povezano s različitim narodima, kulturama i tradicijama. Bilo da se radi o sarajevskim, beogradskim, banjalučkim ili nekim drugim vrstama ćevapa, ovo jelo predstavlja više od obične hrane – ono je simbol zajedništva, tradicije i ukusa Balkana.

- Advertisement -
POVEZANO

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisment -
Google search engine

POPULARNO

ZADNJE KOMENTARISANO