Ugostiteljska oprema
NaslovnicaVijestiVlasti u FBiH odbijaju privatnu pomoć za obnovu oštećene pruge u Jablanici

Vlasti u FBiH odbijaju privatnu pomoć za obnovu oštećene pruge u Jablanici

Privatne kompanije iz Bosne i Hercegovine izrazile su spremnost da financiraju obnovu oštećene pruge na relaciji Sarajevo – Ploče, koja je pretrpjela velika oštećenja uslijed poplava i klizišta u oktobru. Iako su predstavnici privrede ponudili financijsku pomoć i ljudstvo za obnovu, vlasti u Federaciji BiH nisu prihvatile ovu ponudu, što izaziva zabrinutost zbog sve većih gubitaka koje trpe bh. kompanije.

Poplava i klizišta koja su pogodila dio Bosne i Hercegovine početkom oktobra nanijela su veliku štetu na pruzi Sarajevo – Ploče, što je uzrokovalo potpuni prekid željezničkog saobraćaja na ovoj relaciji. Posljedice ovog prekida već mjesecima pogađaju mnoge industrijske kompanije u BiH, među kojima su GIKIL, Adriatic Metals, Arcelor Mittal, Soda Lukavac, Alternativa i Bimal, čije su aktivnosti u velikoj mjeri vezane za željeznički saobraćaj. Željeznice FBiH prijavile su dnevne gubitke od čak 280.000 KM zbog blokade pruge.

Privatnici, svjesni ozbiljnosti situacije, odmah su ponudili pomoć u sanaciji oštećenja na pruzi. GIKIL je najavio da su spremni financirati obnovu, a slične ponude stigle su i od drugih kompanija, uključujući Adriatic Metals, Arcelor Mittal Zenica i Luku Ploče. Međutim, iz vlasti Federacije BiH i Željeznica FBiH još uvijek nije bilo konkretnih odgovora na ove ponude. Umjesto da prihvate pomoć, nadležni su odlučili da Autoceste FBiH preuzmu zadatak pronalaska sredstava za obnovu, što je, prema mišljenju mnogih, sporiji i manje efikasan proces. Dodatno, iako je Evropska investicijska banka već odobrila sredstva za obnovu, proces sanacije nije ni započeo.

Za obnovu oštećenih 70 metara pruge potrebno je oko tri miliona KM, ali više od mjesec dana nakon katastrofe, ni sanacija ni konkretni planovi još nisu prezentirani. Kompanije koje su pogođene blokadom željezničkog saobraćaja, uključujući GIKIL, koji je već pretrpio gubitke od dva miliona KM, insistiraju na hitnoj obnovi pruge. Gubitci se, kako tvrde, samo povećavaju, a svaki dan kašnjenja znači dodatne financijske gubitke.

Samira Hrustanbegović iz GIKIL-a izjavila je da su kompanije, uključujući njihovu, ponudile sve potrebne resurse, od financija do ljudstva i opreme, kako bi pomogle u obnovi pruge, ali i dalje nemaju nikakve službene odgovore od nadležnih vlasti. U Privrednoj komori Federacije BiH, koja također apelira na hitnu obnovu pruge, smatraju da je cijeli postupak sanacije blokiran proceduralnim pitanjima, a ne financijskim problemima.

S obzirom na sve veće gubitke, privrednici su sve zabrinutiji jer nisu dobili nikakve konkretne odgovore od Željeznica FBiH i Vlade FBiH o tome kada će obnova početi. Mnoge kompanije, uključujući GIKIL, predviđaju da bi ukupni gubitak mogao doseći deset miliona KM do kraja godine, a situacija se pogoršava svaki dan. Iako su se državni ministri posljednji put oglasili prije više od mjesec dana, ništa konkretno nije učinjeno da bi se pokrenuo proces obnove.

Na kraju, situacija je postala alarmantna i za cijeli sektor, jer se kašnjenje u obnovi pruge negativno odražava na poslovanje svih privrednih subjekata koji ovise o željezničkom saobraćaju. Nadležni su, prema riječima predstavnika privrede, ostali nijemi, čime samo povećavaju štetu i dodatno usložnjavaju situaciju.

POVEZANO

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisment -
Google search engine

POPULARNO

ZADNJE KOMENTARISANO