Njemačka administracija suočava se s ozbiljnim kadrovskim izazovima koji bi mogli ugroziti njenu funkcionalnost. Udruženje gradova i općina upozorava da će do 2030. godine administracija ostati bez 230.000 radnika, što bi moglo dovesti do kolapsa sistema javne uprave.
Generalni direktor Udruženja, Andre Berghegger, ističe da već sada u administraciji lokalne samouprave nedostaje 100.000 radnika. Situaciju dodatno pogoršava činjenica da će se u narednih deset godina pola miliona od 1,65 miliona zaposlenih u ovom sektoru penzionisati.
Berghegger upozorava na fenomen koji opisuje kao “puzajuće zamračenje” – postepeni rast deficita radne snage u ključnim sektorima, uključujući transport. Prema procjenama, više od 50.000 vozača autobusa će se penzionisati u narednih pet godina, dodatno opterećujući javne usluge.
Kako bi se izbjegao kolaps, Berghegger naglašava potrebu za brzim i odlučnim mjerama. Jedan od ključnih prijedloga je ubrzanje procesa digitalizacije i implementacija vještačke inteligencije u javnu upravu. Kritikuje trenutnu rezerviranost Njemačke prema digitalnim rješenjima, smatrajući da će spora digitalizacija ugroziti buduće mogućnosti.
Dodatno rješenje vidi u reorganizaciji poslova i fleksibilizaciji radnog vremena, što bi moglo osigurati veću efikasnost administracije. Ako se problemi ne riješe na vrijeme, posljedice bi mogle biti ozbiljne za cijelu Njemačku, piše tagesschau.