U svijetu kuhanja postoji mnogo mitova koji se prenose s generacije na generaciju. Iako zvuče uvjerljivo, mnogi od njih su potpuno netačni. Vrijeme je da razotkrijemo najčešće kulinarske mitove i objasnimo pravu istinu!
1. Mit: Alkohol ispari tokom kuhanja
Istina: Iako se dio alkohola ispari tokom kuhanja, nikada ne ispari u potpunosti. U zavisnosti od temperature i trajanja kuhanja, može ostati i do 40% alkohola u jelu. Ako kuhate za djecu ili osobe koje izbjegavaju alkohol, koristite alternativne sastojke poput voćnih sokova ili octa.
2. Mit: Dodavanje ulja u vodu za tjesteninu sprječava lijepljenje
Istina: Ulje se zadržava na površini vode i ne pomaže tjestenini da se ne lijepi. Umjesto toga, redovno miješajte tjesteninu dok se kuha kako biste spriječili lijepljenje.
3. Mit: Hranu treba poslužiti odmah nakon kuhanja
Istina: Neka jela, poput variva, čorbi i pečenja, bolje su kada odstoje. Odmaranje hrane omogućava da se okusi bolje sjedine i pojačaju.
4. Mit: Pranje sirove piletine uklanja bakterije
Istina: Pranje piletine ne uklanja bakterije; zapravo, povećava rizik od širenja bakterija poput salmonele na druge površine. Termička obrada je jedini siguran način da se riješite bakterija.
5. Mit: Soljenje pasulja tokom kuhanja ga stvrdnjava
Istina: Sol ne utiče na teksturu pasulja. Dodavanje soli tokom kuhanja zapravo poboljšava okus i ravnomjernije prodire u zrna.
6. Mit: Hrana u mikrovalnoj pećnici je nezdrava
Istina: Mikrovalna pećnica ne oštećuje nutritivne vrijednosti hrane više od tradicionalnog kuhanja. Štaviše, kratko vrijeme kuhanja može očuvati više hranjivih tvari.
7. Mit: Sve voće treba čuvati u frižideru
Istina: Neko voće, poput banana, paradajza i citrusa, gubi okus i teksturu kada se drži u frižideru. Čuvajte ih na sobnoj temperaturi za najbolji okus.
8. Mit: Testiranje špageta bacanjem na zid otkriva jesu li kuhane
Istina: Špagete koje se lijepe za zid nisu nužno kuhane; to ovisi o njihovoj površinskoj vlazi. Najbolji način je kušanje.
9. Mit: Pečena mesa treba stalno okretati na roštilju
Istina: Previše okretanja može spriječiti pravilno karameliziranje mesa. Pustite da se jedna strana dobro zapeče prije nego je okrenete.
10. Mit: Svježa jaja tonu, a pokvarena plutaju
Istina: Iako je ovo često tačno, postoje izuzeci. Najbolji način da provjerite svježinu je razbiti jaje i provjeriti miris i izgled.