Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine najavila je niz mjera za ublažavanje negativnih posljedica uzrokovanih nedavnim poplavama.
Ove mjere su usmjerene ka pružanju podrške fizičkim i pravnim licima, kao i jačanju povjerenja u bankarski sistem kroz provođenje potrebnih aktivnosti pomoći.
Kako bi javnost bila adekvatno i pravovremeno informisana o mjerama koje je Agencija donijela s ciljem ublažavanja indirektnih ekonomskih posljedica i omogućavanja oporavka, Agencija je objavila sljedeće odluke:
1. Odluka o posebnim mjerama koje lizing društva i mikrokreditne organizacije primjenjuju u vanrednim okolnostima – poplave oktobar 2024. godine.
2. Odluka o posebnim mjerama koje banke primjenjuju u vanrednim okolnostima – poplave oktobar 2024. godine.
Ove odluke definiraju ključne mjere koje subjekti bankarskog sistema trebaju poduzeti kako bi ublažili i izbjegli negativne ekonomske posljedice te omogućili oporavak građanima, privredi, lokalnim zajednicama, kantonima i Federaciji Bosne i Hercegovine. Predviđeno je da subjekti bankarskog sistema aktivno procjenjuju potrebe i odobravaju prikladne olakšice klijentima (pravnim i fizičkim licima) koji su direktno ili indirektno pogođeni poplavama.
Posebna pažnja bit će posvećena klijentima čija je imovina značajno oštećena, onesposobljena ili potpuno uništena djelovanjem poplava, što može rezultirati drastičnim smanjenjem prihoda i novčanih toškova. U takvim slučajevima, subjekti bankarskog sistema moraju donositi hrabre i odgovorne odluke kako bi omogućili oporavak klijenata i zajednica u kojima djeluju.
U situacijama gdje se enormno povećava rizik od kreditnih gubitaka, a vrijednost kolaterala postaje neizvjesna, prioritet postaje saniranje šteta i oporavak. Odnos subjekata bankarskog sistema prema ovakvim situacijama, u kojima se okolišni rizici realiziraju u agresivnom obliku, pokazuje otpornost poslovnog modela i kapacitet za donošenje razumnih odluka koje osiguravaju dugoročnu stabilnost i održivost bankarskog sistema.
Odlukama Agencije omogućeno je subjektima bankarskog sistema da prilagode svoje postupke i djelovanje u skladu s nastalim okolnostima, uključujući odgodu u otplati kreditnih obaveza (moratorij), uvođenje “grace” perioda za otplatu glavnice kreditnih obaveza, kao i druge mjere koje olakšavaju servisiranje kreditnih obaveza klijenata i uspostavu održivog poslovanja.
Pored toga, subjekti bankarskog sistema mogu primijeniti i druge modalitete prilagođavanja načina i dinamike otplate obaveza, nudeći prikladne olakšice i oblike podrške fizičkim i pravnim licima koji su korisnici kredita.
Također, važno je naglasiti da će subjekti bankarskog sistema pristupiti rješavanju zahtjeva klijenata koji trpe ekonomske posljedice uzrokovane poplavama, ali je ostavljena i mogućnost da sami subjekti bankarskog sistema primjene mjere samostalno, ukoliko procijene da klijent nije u mogućnosti ostvariti kontakt sa kreditorom.
“Koristimo priliku naglasiti da je bankarski sistem u Federaciji BiH siguran, stabilan i spreman na sve izazove, te da je koncept razvoja i primjene regulatornog okvira takav da se uvijek planiraju mjere za stresna stanja, poput trenutnog,” saopćili su iz Agencije.
Agencija će kroz redovne aktivnosti pratiti dnevne promjene, potrebe, kao i status primjene odluka, te u skladu s trenutnim potrebama donositi i dodatne mjere.