Ugostiteljska oprema
NaslovnicaVijestiMilano ide korak dalje u odnosu na Sarajevo – Zabrana pušenja na...

Milano ide korak dalje u odnosu na Sarajevo – Zabrana pušenja na otvorenom od Nove godine

- Advertisement -

Dok Sarajevo još uvijek provodi fazu prilagođavanja novim pravilima zabrane pušenja u zatvorenim prostorima, Milano, drugi po veličini grad u Italiji, ide korak dalje i uvodi potpunu zabranu pušenja na otvorenim javnim prostorima. Ova odluka stupa na snagu 1. januara 2025. godine, čime Milano postaje jedan od rijetkih evropskih gradova koji se odlučio na tako radikalan potez u borbi protiv zagađenja zraka i zaštiti javnog zdravlja.

Milano: Grad s vizijom za čistiji zrak

Zabrana pušenja na otvorenom dio je šireg plana Milanskog gradskog vijeća, koji ima za cilj smanjenje zagađenja zraka i poboljšanje kvalitete života građana do 2050. godine. Već 2021. godine Milano je uveo ograničenja pušenja na određenim javnim prostorima, poput stadiona, parkova, groblja i autobusnih stanica. Sada se ova zabrana proširuje na sve javne otvorene prostore.

Prema novim pravilima, konzumacija cigareta i duhanskih proizvoda dozvoljena je isključivo u za to određenim prostorima, pod uvjetom da je osoba koja puši udaljena najmanje deset metara od drugih ljudi. Oni koji prekrše ovu odredbu suočit će se s kaznama u rasponu od 40 do 240 eura.

Zagađenje zraka i uloga cigareta

Podaci o zagađenju zraka u Milanu ukazuju na ozbiljnost problema. Prema parametru “koncentracija PM10”, koji se koristi za mjerenje kvalitete zraka, potrošnja cigareta doprinosi sa sedam posto ukupnom zagađenju. Ova brojka posebno zabrinjava s obzirom na to da je Milano industrijski i financijski centar Italije, gdje zagađenje već dolazi iz drugih izvora, poput prometa i industrije.

Odluka o zabrani pušenja na otvorenom nije samo ekološka, već i zdravstvena mjera. Gradsko vijeće naglašava da je cilj ove zabrane smanjenje izloženosti građana štetnim česticama dima, kako aktivnim pušačima, tako i onima koji su izloženi pasivnom pušenju.

Primjeri iz drugih gradova

Milano nije jedini grad u Italiji koji je odlučio poduzeti ovako hrabre korake. Slična odluka stupila je na snagu u Torinu, drugom velikom industrijskom centru na sjeveru Italije, još u aprilu ove godine. U Torinu je zabranjeno pušenje na otvorenim prostorima kada su drugi ljudi udaljeni manje od pet metara, čime se također nastoji smanjiti utjecaj cigaretnog dima na kvalitetu zraka i zdravlje stanovništva.

Paralela s Bosnom i Hercegovinom

U isto vrijeme, Sarajevo i ostatak Federacije BiH još uvijek se suočavaju s izazovima primjene Zakona o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima. Međutim, zakon u BiH ne obuhvata zabranu pušenja na otvorenim prostorima, čak ni u blizini osjetljivih zona poput bolnica, škola ili igrališta.

Uvođenje ovakvih mjera u BiH naišlo bi na ozbiljne prepreke, prije svega zbog kulturoloških i ekonomskih faktora. Mnogi ugostiteljski objekti izražavaju zabrinutost zbog mogućeg gubitka gostiju, dok vlasti nemaju adekvatnu infrastrukturu za provođenje rigorozne kontrole.

Sarajevo: Inspekcija zabrana pušenja
Foto: Freepik

Reakcije i kritike u Milanu

Iako se odluka u Milanu čini revolucionarnom, nije prošla bez kritika. Proizvođači duhanskih proizvoda već su najavili prigovore regionalnom sudu, tvrdeći da grad nema ovlasti za donošenje takve odluke. Kritičari također upozoravaju na moguće ekonomske posljedice za male ugostitelje i trgovce duhanom.

Međutim, gradsko vijeće ostaje čvrsto pri svom stavu, ističući dugoročne koristi za zdravlje građana i okoliš. Prema njihovim riječima, fazna implementacija zabrane omogućit će građanima i poslovnim subjektima dovoljno vremena za prilagodbu novim pravilima.

Milano kao primjer za budućnost?

Dok gradovi poput Sarajeva tek počinju rješavati problem pušenja u zatvorenim prostorima, Milano se postavlja kao lider u borbi za čišći zrak i zdravije javne prostore. Njihov primjer pokazuje kako odlučne mjere mogu imati pozitivan utjecaj na kvalitetu života, ali i kako je za njihovu provedbu potrebna čvrsta politička volja i spremnost na suočavanje s kritikama.

Ostaje pitanje hoće li se ovakvi koraci uskoro primijeniti i u drugim evropskim gradovima, uključujući one u regiji Balkana, gdje pušenje i dalje ostaje dio svakodnevnice, često na štetu zdravlja građana i okoliša.

- Advertisement -
POVEZANO

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisment -

POPULARNO

ZADNJE KOMENTARISANO