Ugostiteljska oprema
NaslovnicaVijestiVrijeme za odlučujući napredak u integraciji Zapadnog Balkana u EU

Vrijeme za odlučujući napredak u integraciji Zapadnog Balkana u EU

- Advertisement -

Grupa ministara spoljnih i evropskih poslova iz sedam zemalja, poznata kao Prijatelji Zapadnog Balkana, uputila je zajedničko pismo evropskim liderima, pozivajući na ubrzanje integracije zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.

Pismo je adresirano na Kaju Kalas, šeficu evropske diplomatije, i Martu Kos, komesarku za proširenje, a potpisali su ga predstavnici Austrije, Hrvatske, Češke, Grčke, Italije, Slovačke i Slovenije. Među vodećim potpisnicima su Aleksander Šalenberg, ministar vanjskih poslova Austrije, i Antonio Tajani, potpredsjednik italijanske vlade.

Geopolitička potreba za proširenjem

U svom obraćanju, ministri ističu da trenutni geopolitički kontekst, uključujući rat u Ukrajini i druge sigurnosne izazove, dodatno naglašava važnost proširenja EU. Proces integracije Zapadnog Balkana ocijenili su kao ključni geostrateški test, od čijeg uspjeha zavisi stabilnost i prosperitet cijelog evropskog kontinenta.

Prijedlozi za ubrzanje integracije

Prijatelji Zapadnog Balkana predložili su konkretne mjere za ubrzanje integracije, uključujući:

  • Postepenu integraciju regiona u jedinstveno tržište i politike EU, uz jasnu agendu i vremenski okvir.
  • Uključivanje zemalja Zapadnog Balkana u neformalne sastanke EU o bezbjednosnim i geopolitičkim temama.
  • Povećanje vidljivosti EU kroz češće ministarske posjete regionu.
  • Kampanje usmjerene na građane koje bi približile prednosti proširenja.

Podrška reformama i mladima

U pismu je naglašena potreba za intenziviranjem reformi u zemljama Zapadnog Balkana, jačanjem regionalne saradnje i rješavanjem otvorenih pitanja. Takođe, istaknuta je važnost pružanja opipljivih rezultata za građane, naročito mlade, kako bi se ojačala podrška evropskoj perspektivi.

Proces proširenja kao prioritet

Ministri su poručili da proces proširenja mora ostati visoko na listi prioriteta u narednom institucionalnom ciklusu EU. Iako su prepoznali potrebu za unutrašnjim reformama Unije, istakli su da one ne bi trebale biti postavljene kao preduslov za članstvo zemalja Zapadnog Balkana.

Ovaj zajednički apel predstavlja snažan politički signal i dodatni podstrek zemljama Zapadnog Balkana u njihovom procesu integracije u Evropsku uniju.

- Advertisement -
POVEZANO

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisment -
Google search engine

POPULARNO

ZADNJE KOMENTARISANO