Ugostiteljska oprema
NaslovnicaVijestiUrsula von der Leyen preuzima vlast u EU: Ovo joj je plan...

Ursula von der Leyen preuzima vlast u EU: Ovo joj je plan za novi mandat

ZASTUPNICI Europskog parlamenta natpolovičnom većinom izglasali su novu Europsku komisiju kojoj je po drugi put na čelu Ursula von der Leyen. Dužnost preuzima u nedjelju. Za potvrđivanje Komisije glasalo je 370 zastupnika, 282 bilo je protiv, a 36 suzdržanih. Druga Komisija Ursule von der Leyen potvrđena je s najmanje glasova u zadnja tri desetljeća.

“Pronalaženje načina za međusobnu suradnju i prevladavanje fragmentacije. To je ono čemu ćemo ja i svih 26 žena i muškaraca težiti svaki dan. Spremni smo odmah početi s radom”, poručila je Von der Leyen nakon glasovanja.

Od podrške Kijevu do rata na Bliskom istoku, nadolazećem povratku Donalda Trumpa u Bijelu kuću, Europska komisija preuzima dužnost u vrijeme brojnih izazova.

Obrana i sigurnost, održivo blagostanje i konkurentnost, demokracija i socijalna pravednost, vodeće mjesto u svijetu i rezultati u Europi, neki su od ciljeva koje je Von der Leyen navela prije nekoliko mjeseci u političkim smjernicama za novi mandat.

Analitičari: Mogla bi još više oblikovati budućnost Europe
S oslabljenim političkim vodstvom u Francuskoj i Njemačkoj, nova šefica Europske komisije mogla bi igrati još veću ulogu u oblikovanju budućnosti Europe u svom drugom mandatu, kažu analitičari.

Bivša njemačka ministrica obrane značajno je “ojačala svoju moć i svoj profil kao politički akter” u posljednjih pet godina, rekao je Luigi Scazzieri iz think tanka Centra za europske reforme.

Pod njezinim vodstvom Komisija je vodila napore za kupnju cjepiva protiv Covida, korištenje zajedničkog zaduživanja za financiranje gospodarskog oporavka nakon pandemije, isporuku oružja u Ukrajinu i odvikavanje Europe od ruskog plina.

Prioriteti: Jačanje gospodarstva i poboljšanje obrane
Von der Leyen je kao ključne prioritete nove Europske komisije najavila jačanje europskog gospodarstva kako bi se smanjilo zaostajanje za SAD-om i Kinom te povećanje obrambenih sposobnosti.

“Naša sloboda i suverenost više nego ikad ovise o našoj gospodarskoj snazi, naša sigurnost o sposobnosti da budemo konkurentni, inovativni i produktivni”, poručila je Von der Leyen.

Von der Leyen je rekla zastupnicima da će “ostati na putu” u europskom zelenom planu, vodećoj politici EU-a za rješavanje klimatske krize. U govoru je, pak, stavila naglasak na jačanje europskog gospodarstva i obrane.

U “kompasu konkurentnosti”, osim zatvaranja inovacijskog jaza u odnosu na SAD i Kinu, navela je i poticanje dekarbonizacije kao i konkurentnosti Europe te povećanje sigurnosti i osiguranje opskrbe sirovinama.

U govoru je poručila da će predstaviti sporazum o čistoj industriji, pokrenuti strateški dijalog o budućnosti europske automobilske industrije, nastaviti raditi na konkurentnom kružnom gospodarstvu i raditi na europskoj uniji štednje i ulaganja. Spomenula je i ciljeve Zelenog plana, koji je obilježio njezin prvi mandat na čelu EU komisije.

Istraživanje i inovacije, znanost i tehnologija u središtu gospodarstva
“Moramo nastaviti ispunjavati ciljeve Europskog zelenog plana. Ali, ako želimo biti uspješni u toj tranziciji, moramo biti agilniji i bolje pratiti ljude i poduzeća na tom putu”, rekla je.

Istraživanje i inovacije, znanost i tehnologija bit će, najavila je, u središtu gospodarstva.

“Ulagat ćemo više i bolje se fokusirati. Osigurat ćemo da naša mala poduzeća, novoosnovana i rastuća poduzeća, mogu napredovati ovdje u Europi. Znamo što treba učiniti. Moramo olakšati rast u Europi”, poručila je.

Zauzela se za suradnju s NATO-om radi jačanja sigurnosti te je govorila o većim ulaganjima u obranu Europe. Navela je da Rusija za obranu izdvaja devet posto BDP-a, a EU 1.9 posto. “Rat, sukobi i ljudska patnja nastavljaju se nesmanjenim intenzitetom u našem susjedstvu – od Ukrajine do Bliskog istoka i u dijelovima Afrike. Europa mora imati snažniju ulogu u svim tim područjima”, rekla je u govoru.

“Moramo povećati naše troškove za obranu, treba nam jedinstveno tržište za obranu i moramo ojačati bazu naše obrambene industrije”, rekla je.

“Rusi i Kinezi troše više na obranu”
“Ukupna potrošnja EU-a za obranu u razdoblju od 1999. do 2021. povećala se za 20 posto. U istom su se razdoblju rashodi za obranu u Rusiji povećali za gotovo 300 posto, a u Kini za gotovo 600 posto. Istodobno, naša je potrošnja previše rascjepkana, neujednačena i nedovoljno europska. To moramo promijeniti. U sljedećih pet godina napore ćemo usmjeriti na izgradnju istinske europske obrambene unije”, navela je ranije u političkim smjernicama svoje kampanje.

U prvih sto dana mandata najavila je predstavljanje Bijele knjige o budućnosti europske obrane. Osim toga, i veća sredstva Europskog fonda za obnovu.

Najavila novi pristup za moderan proračun
Europska unija će, što se tiče proširenja, provesti reforme potrebne za primanje novih članica te podržati kandidate na putu prema članstvu – najavila je. Poručila je i da dolazi jednostavniji višegodišnji proračun.

“Treba nam novi pristup za moderan i snažan europski proračun”, rekla je i navela da će novi proračun biti usmjereniji na usklađenje prioriteta, jednostavniji u funkcioniranju i učinkovitiji.

“Hitno nam je potrebno više privatnih ulaganja. Jaz privatnog kapitala glavni je razlog zašto zaostajemo u ukupnoj potrošnji na istraživanje i razvoj, a time i u inovacijama”, poručila je nova šefica EU komisije.

POVEZANO

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

- Advertisment -
Google search engine

POPULARNO

ZADNJE KOMENTARISANO